Mercedes-Benz Actros LH Euro box semitrailer "trans-o-flex"
Product number:
902755
Listprice:
26,50 €
Next to UPS and DPD, trans-o-flex is also one of the most well-known logistics service providers in Europe. For the company's 40th anniversary, this model was produced as high-quality promotion model for important trans-o-flex customers. A partial edition is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | trans-o-flex |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 84.5 g |
| Production date | 07/2011 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Next to UPS and DPD, trans-o-flex is also one of the most well-known logistics service providers in Europe. For the company's 40th anniversary, this model was produced as high-quality promotion model for important trans-o-flex customers. A partial edition is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | trans-o-flex |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 84.5 g |
| Production date | 07/2011 |
| Limited quantity | 750 |