MAN TGS M interchangeable loader truck with crane Karlsfeld fire department
Product number:
096775
Listprice:
39,95 €
The original for this eye-catching interchangeable loader is a vehicle of the Karlsfeld fire department in the district of Dachau in Bavaria. The yellow underbody of the cab is rather striking, featuring conspicuously throughout the modern fleet of the fire department.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original for this eye-catching interchangeable loader is a vehicle of the Karlsfeld fire department in the district of Dachau in Bavaria. The yellow underbody of the cab is rather striking, featuring conspicuously throughout the modern fleet of the fire department.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | September/October 2022 |