MAN TGA LX bulk silo trailer "Melmer" (A)
Product number:
156707
Listprice:
24,50 €
The Spitzer silo trailer with new chassis on the truck will be released as top novelty 2009 featuring new superstructures with many details as well as a completely new designed trailer in the design of the Autofrächterei Melmer from Imst in the Pitztal. The item will be available as one-time edition in November 2009.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Spitzer silo trailer with new chassis on the truck will be released as top novelty 2009 featuring new superstructures with many details as well as a completely new designed trailer in the design of the Autofrächterei Melmer from Imst in the Pitztal. The item will be available as one-time edition in November 2009.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |