Iveco Stralis Highway XP "Schwabentruck"
Product number:
309172
Listprice:
24,95 €
This Iveco Stralis XP is no genuine Race-Truck but still cuts more than a fine figure in the racing design of “Truckrace Rennteam Schwabentruck”. Reason enough for us to realize this extraordinarily beautiful model as limited H0-edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwabentruck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.9 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Iveco Stralis XP is no genuine Race-Truck but still cuts more than a fine figure in the racing design of “Truckrace Rennteam Schwabentruck”. Reason enough for us to realize this extraordinarily beautiful model as limited H0-edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwabentruck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.9 g |
| Release Date | November/December 2018 |