Liebherr L580 wheel loader
Product number:
148122
Listprice:
25,00 €
The full-size version of this new Herpa Hightech model is built at the Liebherr factory in Bischofshofen, located in Austria. It is the first construction vehicle model produced by Herpa and features finest realistic details and functional parts, such as the swivel body steering, functional bucket loader and a hood which can be opened, revealing the motor. This first version is released in the Liebherr company colors and design.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Liebherr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 76 x 50 mm |
| Weight | 61.6 g |
| Release Date | May/June 2002 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The full-size version of this new Herpa Hightech model is built at the Liebherr factory in Bischofshofen, located in Austria. It is the first construction vehicle model produced by Herpa and features finest realistic details and functional parts, such as the swivel body steering, functional bucket loader and a hood which can be opened, revealing the motor. This first version is released in the Liebherr company colors and design.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Liebherr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 158 x 76 x 50 mm |
| Weight | 61.6 g |
| Release Date | May/June 2002 |