MAN TGX GX rigid tractor with crane 3axles (6x4), black
Product number:
313100-003
Listprice:
28,95 €
Herpa's range of tractor units is always very popular, which is why sold-out models are reissued in a new color. This is the 3-axle (6x4) MAN TGX GX tractor with loading crane in black with red chassis (RAL 9005).
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.8 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa's range of tractor units is always very popular, which is why sold-out models are reissued in a new color. This is the 3-axle (6x4) MAN TGX GX tractor with loading crane in black with red chassis (RAL 9005).
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.8 g |
| Release Date | News III, July/August 2025 |