MAN TGS L Euro 5 roll-off dump with loading crane Wiesbaden fire department"
Product number:
092647
Listprice:
34,95 €
From the Wolfsburg fire brigade series we now release this AB support unit from the VW city. The rear is elaborately designed with the authentic warning decals.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.6 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From the Wolfsburg fire brigade series we now release this AB support unit from the VW city. The rear is elaborately designed with the authentic warning decals.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.6 g |
| Release Date | September/October 2016 |