MAN TGE bus high Roof "German Red Cross / Disaster relief operated North Rhine-Westphalia"
Product number:
094467
Listprice:
24,95 €
Initially, 25 MAN TGEs were purchased for disaster control in North Rhine-Westphalia, which are used by various aid organizations, in this case the German Red Cross.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.8 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Initially, 25 MAN TGEs were purchased for disaster control in North Rhine-Westphalia, which are used by various aid organizations, in this case the German Red Cross.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.8 g |
| Release Date | March/April 2019 |