Iveco S-Way LNG refrigerated box semitrailer "Kuchenmeister" (North Rhine Westphalia/Soest)
Product number:
317207
Listprice:
44,95 €
Kuchenmeister - baking tradition since 1884! The Soest company can now look back on almost 140 years, although the name Kuchenmeister was only "invented" in 1979. Since 1998, the Koala cookies, previously known from Schöller, have been produced. Since then, the first LNG and CNG tractors have been purchased. The Iveco S-Way with Koala advertising is one of the youngest tractor units in the in-house fleet, which is strongly focused on sustainability. The model appears in a one-off edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kuchenmeister |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Kuchenmeister - baking tradition since 1884! The Soest company can now look back on almost 140 years, although the name Kuchenmeister was only "invented" in 1979. Since 1998, the Koala cookies, previously known from Schöller, have been produced. Since then, the first LNG and CNG tractors have been purchased. The Iveco S-Way with Koala advertising is one of the youngest tractor units in the in-house fleet, which is strongly focused on sustainability. The model appears in a one-off edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kuchenmeister |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |