MAN TGS LX silo trailer "Wübken"
Product number:
157148
Listprice:
29,50 €
Gottfried Wübken founded a commercial firm in Billerback for agricultural products as early as 1885. Later, he sold seeds and dealt in corn. Today, the family business has specialized in producing compound feeds for pigs, poultry, cattle and horses. For the transport, a fleet of attractively gray/green colored silo-trailers are available.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wübken |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Gottfried Wübken founded a commercial firm in Billerback for agricultural products as early as 1885. Later, he sold seeds and dealt in corn. Today, the family business has specialized in producing compound feeds for pigs, poultry, cattle and horses. For the transport, a fleet of attractively gray/green colored silo-trailers are available.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wübken |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78 g |
| Release Date | May/June 2010 |