MAN TGA XXL low boy semitrailer "Voss"
Product number:
149211
Listprice:
32,75 €
Voss Dortmund - a company name often seen during heavy low operations throughout Germany. Herpa has already released two special Voss models. Now, a third variation, consisting of the combination of a Goldhofer lowboy semitrailer with a telescopeable payload and a MAN TGA XXL tractor is released. The entire model is painted with Voss’ company colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Voss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 70 mm |
| Weight | 313 g |
| Release Date | May/June 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Voss Dortmund - a company name often seen during heavy low operations throughout Germany. Herpa has already released two special Voss models. Now, a third variation, consisting of the combination of a Goldhofer lowboy semitrailer with a telescopeable payload and a MAN TGA XXL tractor is released. The entire model is painted with Voss’ company colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Voss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 70 mm |
| Weight | 313 g |
| Release Date | May/June 2003 |