Iveco TS box trailer "Riwatrans"
Product number:
151870
Listprice:
20,50 €
A new construction material trailer is released in the Riwatrans Company design loaded with stones and hauled by a Scania R tractor. In addition, the Riwatrans Series is supplemented by an Iveco Turbostar box semitrailer, based on a 1980s design. Both vehicles are released in a one-time edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.4 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new construction material trailer is released in the Riwatrans Company design loaded with stones and hauled by a Scania R tractor. In addition, the Riwatrans Series is supplemented by an Iveco Turbostar box semitrailer, based on a 1980s design. Both vehicles are released in a one-time edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.4 g |
| Release Date | January/February 2006 |