Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "Goessling"
Product number:
274302
Listprice:
23,60 €
The Goessling shipping company from Arnsberg has existed for exactly a hundred years, and has reason to celebrate in 2005. The exclusive model produced for the jubilee carries the company's colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gössling |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Production date | 02/2005 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Goessling shipping company from Arnsberg has existed for exactly a hundred years, and has reason to celebrate in 2005. The exclusive model produced for the jubilee carries the company's colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gössling |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Production date | 02/2005 |
| Limited quantity | 650 |