Liebherr mobile crane LTM 1045/1 "Trost"
Product number:
156912
Listprice:
39,50 €
The Herpa series featuring the construction and transport company Trost from Lower Austria is expanded with this one-time edition mobile crane. The family-owned company was founded in 1958 by Johann Trost. To meet the industry’s requirements, next to classic cargo, the company has mainly specialized in the areas special transport and heavy loads as well as renting truck-mounted cranes and doing earth work.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa series featuring the construction and transport company Trost from Lower Austria is expanded with this one-time edition mobile crane. The family-owned company was founded in 1958 by Johann Trost. To meet the industry’s requirements, next to classic cargo, the company has mainly specialized in the areas special transport and heavy loads as well as renting truck-mounted cranes and doing earth work.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trost |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | March/April 2010 |