Mercedes-Benz Arocs 6x4 low boy semitrailer "Andrey"
Product number:
927697
Listprice:
49,95 €
In 1994, the owner of the Andrey Group, Fernand Andrey, established the company Andrey Transporte AG. Its comprehensive vehicle fleet enables the company to offer various services. The Andrey Group with its five locations in the German- and French-speaking part of Switzerland is an out-and-out Freiburg-based company. 190 employees from 12 occupational groups represent the Andrey Group and its subsidiaries. They develop economic, financial and projectable solutions which are consistent with the environment. A partial edition of this exclusive model is also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Andrey |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.9 g |
| Production date | 04/2017 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1994, the owner of the Andrey Group, Fernand Andrey, established the company Andrey Transporte AG. Its comprehensive vehicle fleet enables the company to offer various services. The Andrey Group with its five locations in the German- and French-speaking part of Switzerland is an out-and-out Freiburg-based company. 190 employees from 12 occupational groups represent the Andrey Group and its subsidiaries. They develop economic, financial and projectable solutions which are consistent with the environment. A partial edition of this exclusive model is also available from the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Andrey |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.9 g |
| Production date | 04/2017 |
| Limited quantity | 500 |