MAN M2000 dump truck "Klaus Bau"
Product number:
274739
Listprice:
20,42 €
Passionate collectors know Klaus Bau, at least since the airbrush artist Gerd Suchalla has painted sattle (www.herpa.de?148306). This model was exclusively produced for a specialized trader who sells Herpa products. A small part of the edition is now available to Herpa eXtra shoppers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klaus Bau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 41.5 g |
| Production date | 05/2005 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Passionate collectors know Klaus Bau, at least since the airbrush artist Gerd Suchalla has painted sattle (www.herpa.de?148306). This model was exclusively produced for a specialized trader who sells Herpa products. A small part of the edition is now available to Herpa eXtra shoppers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klaus Bau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 41.5 g |
| Production date | 05/2005 |
| Limited quantity | 1000 |