Mercedes-Benz Actros LH interchangeable trailer "Hermes"
Product number:
299268
Listprice:
25,50 €
Today, the Hermes Logistic Group is a strong partner of many well-known mail order companies. In a Europe-wide comparison, with more than 14,000 parcel shops, Hermes owns the biggest national network of receiving offices for parcel shipment. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hermes |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 84 g |
| Production date | 04/2011 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Today, the Hermes Logistic Group is a strong partner of many well-known mail order companies. In a Europe-wide comparison, with more than 14,000 parcel shops, Hermes owns the biggest national network of receiving offices for parcel shipment. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hermes |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 84 g |
| Production date | 04/2011 |
| Limited quantity | 650 |