Herpa Cars&Trucks Starter Set "gas MAN Trucknology Center"
Product number:
150583
Listprice:
81,50 €
Herpa’s fifth starter set, with its perfectly matching ground foils, is a great addition to the existing sets. The buildings carry the typical MAN design, and can easily be assembled thanks to the popular snap-in technology. Moreover, the set contains three different MAN trucks, two car models, and the ground foils.
| Manufacturer | Star (MAN) |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MAN |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 440 x 376 x 76 mm |
| Weight | 1597 g |
| Release Date | July/August 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa’s fifth starter set, with its perfectly matching ground foils, is a great addition to the existing sets. The buildings carry the typical MAN design, and can easily be assembled thanks to the popular snap-in technology. Moreover, the set contains three different MAN trucks, two car models, and the ground foils.
| Manufacturer | Star (MAN) |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MAN |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 440 x 376 x 76 mm |
| Weight | 1597 g |
| Release Date | July/August 2004 |