Iveco S-Way ND dump semitrailer truck "Felbermayr" (Austria/Wels)
Product number:
316569
Listprice:
42,95 €
After a waiting period of almost two years, the Felbermayr series now continues. The construction and haulage company based in Wels, Austria, is still family-owned. Founded in 1942 with one truck for local transport, the company has grown continuously over 80 years and is now managed by the third generation. The Felbermayr Group has 29 subsidiaries at 77 locations in 18 European countries and employs nearly 2,800 people. The Iveco S-Way with low roof is prototypically converted and has a thermal dump trailer saddled.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a waiting period of almost two years, the Felbermayr series now continues. The construction and haulage company based in Wels, Austria, is still family-owned. Founded in 1942 with one truck for local transport, the company has grown continuously over 80 years and is now managed by the third generation. The Felbermayr Group has 29 subsidiaries at 77 locations in 18 European countries and employs nearly 2,800 people. The Iveco S-Way with low roof is prototypically converted and has a thermal dump trailer saddled.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2023 |