Herpa Cars&Trucks Starter Set "construction company"
Product number:
151580
Listprice:
81,50 €
A new Herpa starter set is now available, based on a construction company setting. It features five attractive construction vehicles, a small stock of building materials and two basic platform foils. The foils match the current foils available in the sets “Transportation Company, Truck Stop 1 and 2, MAN Technology Center and Fire Department”. The five construction vehicles are exclusively produced for this starter-set.
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Black / orange red |
| Packaging dimensions LxWxH | 440 x 376 x 76 mm |
| Weight | 1500 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new Herpa starter set is now available, based on a construction company setting. It features five attractive construction vehicles, a small stock of building materials and two basic platform foils. The foils match the current foils available in the sets “Transportation Company, Truck Stop 1 and 2, MAN Technology Center and Fire Department”. The five construction vehicles are exclusively produced for this starter-set.
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Black / orange red |
| Packaging dimensions LxWxH | 440 x 376 x 76 mm |
| Weight | 1500 g |
| Release Date | January/February 2006 |