Liebherr crawler excavator Litronic R954 Longfront "Fischer"
Product number:
152655
Listprice:
30,25 €
The original, full-sized version of this new special model of the Liebherr 954 Longfront is operatedby the Fischer Company, located in Weilheim a.d. Teck. The company is already well-known by the several Herpa models based on company vehicles. This heavy duty machinery is printed with the Fischer Company emblems and released in a limited edition.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 195 x 195 x 65 mm |
| Weight | 163 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original, full-sized version of this new special model of the Liebherr 954 Longfront is operatedby the Fischer Company, located in Weilheim a.d. Teck. The company is already well-known by the several Herpa models based on company vehicles. This heavy duty machinery is printed with the Fischer Company emblems and released in a limited edition.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fischer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 195 x 195 x 65 mm |
| Weight | 163 g |
| Release Date | September/October 2006 |