MAN M 2000 TLF 24/60 "Bremerhaven fire department"
Product number:
090940
Listprice:
24,50 €
The MAN LE 2000-based fire engine is the second model of the fire brigade Bremerhaven. The striking vehicle design is realized authentically.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The MAN LE 2000-based fire engine is the second model of the fire brigade Bremerhaven. The striking vehicle design is realized authentically.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | November/December 2013 |