Fulda Show Truck "Hightech Emotions"
Product number:
120319
Listprice:
59,50 €
It was a great challenge for Herpa to create a most unique and exact scale model of this fantastic promotion truck. The famous original Fulda tire company showtruck is a masterpiece. Just like the Herpa model. Unlike the original, however, the model can be easily transformed into a show stage. All necessary parts are included. This highlight is released in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda Schwarz Breit Stark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 74 x 75 mm |
| Weight | 303 g |
| Release Date | March/April 2002 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
It was a great challenge for Herpa to create a most unique and exact scale model of this fantastic promotion truck. The famous original Fulda tire company showtruck is a masterpiece. Just like the Herpa model. Unlike the original, however, the model can be easily transformed into a show stage. All necessary parts are included. This highlight is released in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fulda Schwarz Breit Stark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 74 x 75 mm |
| Weight | 303 g |
| Release Date | March/April 2002 |