Mercedes-Benz Actros LH '02 Euro box semitrailer "May Market Mannheim"
Product number:
270090
Listprice:
40,01 €
For years, the May Market in Mannheim has been Germany's top regional trade fair, with more than 400,000 visitors, around 1,500 exhibitors, and a net exhibition area of more than 77,000 square meters. And the "Maimarkt" has a long tradition. It was already held in 1614, at the time as a cattle and herbal market. Today, the consumer's trade fair caters for every one, from cattle raisers to prefabricated houses. And every year, the Mercedes-Benz branch Mannheim-Heidelberg joins the trade fair as well, and offers a special Herpa model made for the occasion.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 230 x 38 x 120 mm |
| Weight | 117 g |
| Production date | 04/2004 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For years, the May Market in Mannheim has been Germany's top regional trade fair, with more than 400,000 visitors, around 1,500 exhibitors, and a net exhibition area of more than 77,000 square meters. And the "Maimarkt" has a long tradition. It was already held in 1614, at the time as a cattle and herbal market. Today, the consumer's trade fair caters for every one, from cattle raisers to prefabricated houses. And every year, the Mercedes-Benz branch Mannheim-Heidelberg joins the trade fair as well, and offers a special Herpa model made for the occasion.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 230 x 38 x 120 mm |
| Weight | 117 g |
| Production date | 04/2004 |
| Limited quantity | 750 |