Liebherr mobile crane LTM 1045/1 "Mammoet" (NL)
Product number:
152365
Listprice:
39,50 €
The Dutch Mammoet Company operates worldwide, offering both transportation and crane services. Herpa has previously released models in the Mammoet Company design. The latest Herpa Liebherr mobile crane LTM 1045/1 now features the black-red Mammoet color range and is released in a limited edition.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mammoet |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Dutch Mammoet Company operates worldwide, offering both transportation and crane services. Herpa has previously released models in the Mammoet Company design. The latest Herpa Liebherr mobile crane LTM 1045/1 now features the black-red Mammoet color range and is released in a limited edition.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mammoet |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 144 g |
| Release Date | July/August 2006 |