MAN TGL box truck with loading platform "Post"
Product number:
317689
Listprice:
34,95 €
This MAN TGL from the current series with tail lift, which serves as a link between post offices, companies and parcel centres, can be seen everywhere in Germany. The model appears in a one-off edition in accordance with the current CI specifications of DHL/Deutsche Post.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | May/June 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This MAN TGL from the current series with tail lift, which serves as a link between post offices, companies and parcel centres, can be seen everywhere in Germany. The model appears in a one-off edition in accordance with the current CI specifications of DHL/Deutsche Post.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | May/June 2024 |