Mercedes-Benz Actros L tank container semitrailer "BASF"
Product number:
283045
Listprice:
24,50 €
BASF has developed a new generation of pressure sensitive adhesives under the name acResin, in which the adhesive effect can be varied in such a way that different adhesive products can be manufactured using the same adhesive raw material. To support the market launch, this exclusive model was produced for BASF.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BASF |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 35 mm |
| Weight | 49 g |
| Production date | 12/2006 |
| Limited quantity | 800 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
BASF has developed a new generation of pressure sensitive adhesives under the name acResin, in which the adhesive effect can be varied in such a way that different adhesive products can be manufactured using the same adhesive raw material. To support the market launch, this exclusive model was produced for BASF.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BASF |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 35 mm |
| Weight | 49 g |
| Production date | 12/2006 |
| Limited quantity | 800 |