Mercedes-Benz Actros L dump semitrailer "Herzer"
Product number:
912112
Listprice:
21,30 €
They are yellow, feature the slogan “Der LKW bringt, was Sie täglich brauchen” (the truck brings everything for your daily needs) and they attract attention: the image trucks of the trade association Transportation of Goods of WKÖ. With the trucks, the association wants to illustrate the benefit of trucks for anyone and the importance of the Austrian transport sector. 50 of these trucks are operated on Austria’s roads. Inter alia this trough semitrailer of the forwarder Herzer, one of the biggest companies in the areas transport, earth work as well as sand and gravel winning in Greater Vienna. A partial edition of this exclusive model is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herzer Wien Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Traffic yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.6 g |
| Production date | 10/2013 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
They are yellow, feature the slogan “Der LKW bringt, was Sie täglich brauchen” (the truck brings everything for your daily needs) and they attract attention: the image trucks of the trade association Transportation of Goods of WKÖ. With the trucks, the association wants to illustrate the benefit of trucks for anyone and the importance of the Austrian transport sector. 50 of these trucks are operated on Austria’s roads. Inter alia this trough semitrailer of the forwarder Herzer, one of the biggest companies in the areas transport, earth work as well as sand and gravel winning in Greater Vienna. A partial edition of this exclusive model is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herzer Wien Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Traffic yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.6 g |
| Production date | 10/2013 |
| Limited quantity | 500 |