Mercedes-Benz Actros Streamspace payload trailer loading crane "LTG"
Product number:
913577
Listprice:
32,50 €
Over the past 30 years, Langenlonsheimer Transport Gesellschaft GmbH – LTG – has become one of the biggest employers in the Rhine-Nahe region. Business activities range from heavy load transports and textiles logistics to special activities in building material logistics and mail traffic. For that, the company operates a fleet of nearly 1,000 vehicles. Part of it is inter alia this construction material trailer. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa brands store.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LTG Tarnsporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Production date | 10/2013 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Over the past 30 years, Langenlonsheimer Transport Gesellschaft GmbH – LTG – has become one of the biggest employers in the Rhine-Nahe region. Business activities range from heavy load transports and textiles logistics to special activities in building material logistics and mail traffic. For that, the company operates a fleet of nearly 1,000 vehicles. Part of it is inter alia this construction material trailer. A partial edition of this exclusive model is now also available from the Herpa brands store.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LTG Tarnsporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Production date | 10/2013 |
| Limited quantity | 650 |