MAN TGA L stake trailer "Riwatrans"
Product number:
153317
Listprice:
22,00 €
A very extraordinary vehicle will be released for the shipping company “Riwatrans”, which only exists in the H0 scale: A MAN TGL semitrailer with flatbed for logs and the obligatory truck crane with hook. Because of the anticipated heavy loads, the model will comprise of a three-axle tractor chassis and a four-axle trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A very extraordinary vehicle will be released for the shipping company “Riwatrans”, which only exists in the H0 scale: A MAN TGL semitrailer with flatbed for logs and the obligatory truck crane with hook. Because of the anticipated heavy loads, the model will comprise of a three-axle tractor chassis and a four-axle trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |