MAN TGA LX tank semitrailer "Hoecketstaller"
Product number:
150385
Listprice:
22,50 €
The Ludwig Höcketstaller transportation company is based in the city of Eiselfing near Munich. Its fleet consists of a total of 42 tractors. For the first time, the new Willig tank semitrailer is released with Höcketstaller’s company design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Höcketstaller Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.5 g |
| Release Date | May/June 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ludwig Höcketstaller transportation company is based in the city of Eiselfing near Munich. Its fleet consists of a total of 42 tractors. For the first time, the new Willig tank semitrailer is released with Höcketstaller’s company design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Höcketstaller Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.5 g |
| Release Date | May/June 2004 |