MAN TGS Ziegler Z-Cab fire truck HLF 20 „Feuerwehr Aachen / Verlautenheide“
Product number:
095730
Listprice:
39,95 €
The original Ziegler Z-Cab fire engine, which is new at Herpa, is used by many fire stations of the Aachen fire department. Herpa has modeled this limited-edition model on the fire station design from Verlautenheide.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.8 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original Ziegler Z-Cab fire engine, which is new at Herpa, is used by many fire stations of the Aachen fire department. Herpa has modeled this limited-edition model on the fire station design from Verlautenheide.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.8 g |
| Release Date | January/February 2021 |