MAN M 2000 fire truck "Wiesbaden fire department"
Product number:
092494
Listprice:
29,95 €
In 2015, the fire engine, previously released as miniature with the item number 046534 was given a new design which is also released by Herpa in 2016.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.8 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2015, the fire engine, previously released as miniature with the item number 046534 was given a new design which is also released by Herpa in 2016.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.8 g |
| Release Date | July/August 2016 |