Liebherr LTM 1300-6.2 mobile crane “Wasel”
Product number:
310697
Listprice:
89,95 €
As one of the big players in the crane industry, Wasel Krane from Bergheim also uses the current Liebherr LTM 1300-6.2 mobile crane. The heavy, six-axle crane with enclosed ballast weights is produced in Wasel’s colors by Herpa for use in true-to-the-original situations.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 340 x 250 x 75 mm |
| Weight | 608.7 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As one of the big players in the crane industry, Wasel Krane from Bergheim also uses the current Liebherr LTM 1300-6.2 mobile crane. The heavy, six-axle crane with enclosed ballast weights is produced in Wasel’s colors by Herpa for use in true-to-the-original situations.
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 340 x 250 x 75 mm |
| Weight | 608.7 g |
| Release Date | September/October 2019 |