MAN TGE box type with high Roof "Munich Volunteer fire Department"
Product number:
094054
Listprice:
19,95 €
The volunteer fire department Munich operates the MAN TGE, which was provided as test vehicle by MAN. Its assignments: Fire safety education and emergency counselling.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.4 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The volunteer fire department Munich operates the MAN TGE, which was provided as test vehicle by MAN. Its assignments: Fire safety education and emergency counselling.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.4 g |
| Release Date | November/December 2018 |