MAN TGE half bus command vehicle Karlsfeld fire department
Product number:
096904
Listprice:
29,95 €
Like the interchangeable truck of the Karlsfeld fire department, the bumper area of the MAN TGE command vehicle is painted in the distinctive yellow color. The model, produced in a unique edition, is authentically equipped with two Hänsch DBS 5000 warning light bars.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Like the interchangeable truck of the Karlsfeld fire department, the bumper area of the MAN TGE command vehicle is painted in the distinctive yellow color. The model, produced in a unique edition, is authentically equipped with two Hänsch DBS 5000 warning light bars.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 25 g |
| Release Date | September/October 2022 |