MAN TGA XLX rigid tractor
Product number:
152204
Listprice:
11,00 €
The latest MAN TGA XLX, featuring a middle-sized cabin, is the latest supplement to the Herpa ridged tractor series. The cabin as well as the body and bumpers are painted in ultra-marine blue. The chassis mud guards in grey.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 34.3 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest MAN TGA XLX, featuring a middle-sized cabin, is the latest supplement to the Herpa ridged tractor series. The cabin as well as the body and bumpers are painted in ultra-marine blue. The chassis mud guards in grey.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 34.3 g |
| Release Date | May/June 2006 |