MAN TGS rigid tractor
Product number:
154147
Listprice:
12,50 €
Another civilian variant for our model building friends is the little brother of the MAN TGX, the TGS. The H0 model is released in yellow base color.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | ultramarine blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 33.9 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another civilian variant for our model building friends is the little brother of the MAN TGX, the TGS. The H0 model is released in yellow base color.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | ultramarine blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 33.9 g |
| Release Date | January/February 2008 |