MAN TGM Ziegler Z-cab fire truck "Fire Department Wolfsburg"
Product number:
095310
Listprice:
38,95 €
New type! New at Herpa is the latest design of the Ziegler Z-Cab fire extinguishing vehicles. For the Herpa model, the spoiler section, the group cabin, the body, and the chassis have been newly developed. The original of the first model is a fire engine of the Wolfsburg firefighters with its striking design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.6 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! New at Herpa is the latest design of the Ziegler Z-Cab fire extinguishing vehicles. For the Herpa model, the spoiler section, the group cabin, the body, and the chassis have been newly developed. The original of the first model is a fire engine of the Wolfsburg firefighters with its striking design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wolfsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.6 g |
| Release Date | May/June 2020 |