Mercedes-Benz Actros L tank semitrailer "Viering / Brenntag"
Product number:
270281
Listprice:
22,57 €
Brenntag has become a synonym for its reliable supply services of regular and special chemicals for the industry. The company is number one in Europe, the third-largest supplier in North America, and the market leader in Latin America. Brenntag, with its 300 subsidiaries, and its 8,900 em-ployees, notches up an annual turn-over of about 4.3 billion euros. This exclusive model comes in a special box, a part of the edition at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Brenntag |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 73.5 g |
| Production date | 05/2004 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Brenntag has become a synonym for its reliable supply services of regular and special chemicals for the industry. The company is number one in Europe, the third-largest supplier in North America, and the market leader in Latin America. Brenntag, with its 300 subsidiaries, and its 8,900 em-ployees, notches up an annual turn-over of about 4.3 billion euros. This exclusive model comes in a special box, a part of the edition at Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Brenntag |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 73.5 g |
| Production date | 05/2004 |
| Limited quantity | 500 |