Mercedes-Benz Actros LH '02 Euro box semitrailer "Riedl"
Product number:
278263
Listprice:
27,18 €
The Riedl-Group, with headquarters in Hagen, founded in 1987 and therefore still young, is the right partner for heavy loads, assembly and company relocations. Riedl is not only taking on the transport of the goods, but also takes care of the logistics in the forefront and the further handling. So, for instance, giant blast furnaces are moved from the manufacturing plant in Germany to its location in the US and are also installed there.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riedl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 35 x 75 mm |
| Weight | 85 g |
| Production date | 11/2005 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Riedl-Group, with headquarters in Hagen, founded in 1987 and therefore still young, is the right partner for heavy loads, assembly and company relocations. Riedl is not only taking on the transport of the goods, but also takes care of the logistics in the forefront and the further handling. So, for instance, giant blast furnaces are moved from the manufacturing plant in Germany to its location in the US and are also installed there.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riedl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 35 x 75 mm |
| Weight | 85 g |
| Production date | 11/2005 |
| Limited quantity | 500 |