Framo 901/2 Plane "MITROPA"
Product number:
093774
Listprice:
19,95 €
Established in 1916, Mitropa’s role was to supply travelers in trains, at train stations and motorway services. Herpa realized a Framo 901/2 with canvas cover as well as a service vehicle based on a Wartburg 353 Tourist of the ’66 series. These models are also ideally suited for model railways.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mitropa |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 21.5 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Established in 1916, Mitropa’s role was to supply travelers in trains, at train stations and motorway services. Herpa realized a Framo 901/2 with canvas cover as well as a service vehicle based on a Wartburg 353 Tourist of the ’66 series. These models are also ideally suited for model railways.
| Manufacturer | Framo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mitropa |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 21.5 g |
| Release Date | July/August 2018 |