MAN M2000 Evo LF 20/16 "Nuremberg Fire Department"
Product number:
046527
Listprice:
16,00 €
Five of these special vehicles where purchased from Zielger by the Nuremberg fire department in 2004. The Herpa miniature shows you all the details of this conspicuous vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Five of these special vehicles where purchased from Zielger by the Nuremberg fire department in 2004. The Herpa miniature shows you all the details of this conspicuous vehicle.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |