Iveco S-Way curtain canvas semitrailer truck "Solle"
Product number:
315326
Listprice:
42,95 €
For more than 50 years, Solle has been a leader in Germany in the field of soot transports. In addition to many silo combinations, the company also uses curtain canvas semitrailers, which Herpa has taken as an original for a miniature model in combination with a new Iveco S-Way tractor unit. The model of the shipping company based in Hamm, Westphalia, will be released in a unique edition by Herpa.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For more than 50 years, Solle has been a leader in Germany in the field of soot transports. In addition to many silo combinations, the company also uses curtain canvas semitrailers, which Herpa has taken as an original for a miniature model in combination with a new Iveco S-Way tractor unit. The model of the shipping company based in Hamm, Westphalia, will be released in a unique edition by Herpa.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2022 |