Iveco S-Way LNG interchangeable curtain canvas truck trailer „Willi Betz“ (Baden-Württemberg/Reutlingen)
Product number:
315913
Listprice:
44,95 €
Some 200 Herpa models have been realized together with the Reutlingen-based shipping company over the past 40 years. The Iveco S-Way with its LNG-powered engine is also used in the original as an interchangeable curtain canvas tractor-trailer, and is realized as a model with curtain canvas superstructures.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Some 200 Herpa models have been realized together with the Reutlingen-based shipping company over the past 40 years. The Iveco S-Way with its LNG-powered engine is also used in the original as an interchangeable curtain canvas tractor-trailer, and is realized as a model with curtain canvas superstructures.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2023 |