Mercedes-Benz Actros Streamspace 2.5 container semitrailer "Klaeser"
Product number:
929271
Listprice:
46,95 €
The Company Klaeser was founded by Hans Klaeser in Wanne-Eickel (today: Herne) in 1954. The enterprise quickly developed from a regional to an international forwarding company. With several hundred vehicles, tank semi-trailers and tank containers, as well as approx. 600 employees, Klaeser is currently one of the leading forwarding companies in European countries. A partial edition is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klaeser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 101 g |
| Production date | 08/2017 |
| Limited quantity | 1040 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Company Klaeser was founded by Hans Klaeser in Wanne-Eickel (today: Herne) in 1954. The enterprise quickly developed from a regional to an international forwarding company. With several hundred vehicles, tank semi-trailers and tank containers, as well as approx. 600 employees, Klaeser is currently one of the leading forwarding companies in European countries. A partial edition is now also available at the Herpa brands shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Klaeser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 101 g |
| Production date | 08/2017 |
| Limited quantity | 1040 |