Mercedes-Benz Actros L MP3 Empl Wrecker "EMPL"
Product number:
299213
Listprice:
39,50 €
Vehicle construction has a long tradition at Emply. In 1926, company founder XY purchased a blacksmith’s shop in Kaltenbach, Austria, where he soon made a name for himself by producing wooden plows. Today, Emply produced state-of-the-art vehicle superstructures for the utility vehicle industry and agriculture. The original of this model is used for break-down service of rigid tractors. Empl had ordered this model exclusively for the IAA 2010. Especially the movable extension arm and the metallic varnish make it a very special collectors’ item.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Empl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 157 x 75 x 52 mm |
| Weight | 60 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Vehicle construction has a long tradition at Emply. In 1926, company founder XY purchased a blacksmith’s shop in Kaltenbach, Austria, where he soon made a name for himself by producing wooden plows. Today, Emply produced state-of-the-art vehicle superstructures for the utility vehicle industry and agriculture. The original of this model is used for break-down service of rigid tractors. Empl had ordered this model exclusively for the IAA 2010. Especially the movable extension arm and the metallic varnish make it a very special collectors’ item.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Empl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 157 x 75 x 52 mm |
| Weight | 60 g |
| Production date | 09/2010 |
| Limited quantity | under 500 |