Mercedes-Benz Actros L curtain canvas semitrailer "Warsteiner", SCENIX
Product number:
461313
Listprice:
99,90 €
The brewery Warsteiner from the Sauerland (western Germany) has been a ballooning sponsor for many years. In 2006, on the occasion of the annual hot air balloon festival, a truck of the in-house forwarding company Merk was designed accordingly for the first time. The one-time edition Herpa model adds to the Warsteiner truck series and is equipped with Herpa Scenix technology. On the push of a button, the truck’s engine begins to roar, the lights go on and the balloon on the trailer illuminates.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 110 x 80 mm |
| Weight | 364 g |
| Production date | 12/2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The brewery Warsteiner from the Sauerland (western Germany) has been a ballooning sponsor for many years. In 2006, on the occasion of the annual hot air balloon festival, a truck of the in-house forwarding company Merk was designed accordingly for the first time. The one-time edition Herpa model adds to the Warsteiner truck series and is equipped with Herpa Scenix technology. On the push of a button, the truck’s engine begins to roar, the lights go on and the balloon on the trailer illuminates.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Warsteiner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 110 x 80 mm |
| Weight | 364 g |
| Production date | 12/2007 |