Mercedes-Benz Actros LH '02 curtain canvas semitrailer "Spedition Fritz"
Product number:
267380
Listprice:
21,54 €
The services of the Fritz transport company from Heilbronn in Southern Germany seem almost unlimited: from transport and logistics to spare parts deliveries, and to even entire projects. The Fritz group is not only just a transport company, but includes Fritz Logistics as well as the Pfefferkorn transport taken over in 1996.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fritz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 92.5 g |
| Production date | 10/2003 |
| Limited quantity | 1200 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The services of the Fritz transport company from Heilbronn in Southern Germany seem almost unlimited: from transport and logistics to spare parts deliveries, and to even entire projects. The Fritz group is not only just a transport company, but includes Fritz Logistics as well as the Pfefferkorn transport taken over in 1996.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fritz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 92.5 g |
| Production date | 10/2003 |
| Limited quantity | 1200 |