Mercedes-Benz Actros LH jumbo curtain canvas semitrailer "Rothermel / Adler Mannheim", PC
Product number:
282970
Listprice:
39,50 €
„Now more than ever“ was the 2006/2007 season motto for the hockey team Adler Mannheim. Since November 2006, equipped with the same motto, the Adler-truck owned by the forwarding company Rothermel from Östringen has been touring to support the team. With striking success. Adler Mannheim won the DEL championship in the season 2006/2007.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rothermel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 74 x 75 mm |
| Weight | 256 g |
| Production date | 12/2006 |
| Limited quantity | 600 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
„Now more than ever“ was the 2006/2007 season motto for the hockey team Adler Mannheim. Since November 2006, equipped with the same motto, the Adler-truck owned by the forwarding company Rothermel from Östringen has been touring to support the team. With striking success. Adler Mannheim won the DEL championship in the season 2006/2007.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rothermel |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 74 x 75 mm |
| Weight | 256 g |
| Production date | 12/2006 |
| Limited quantity | 600 |